Faydalı Bitkiler

Birden Fazla Cilt Bakımı Adımı: Ne Kibir ne de Erdem

Geçen hafta cilt bakımı ve minimal veya maksimum cilt bakım rutininin göreceli erdemleri hakkında etrafta dolaşan birçok düşüncem oldu. İnsanların son zamanlarda neden çok adımlı bir rutini çürütmeye kapıldıklarından emin değilim, ama bazen garip bir ton alıyor. Özellikle K-Beauty’de anahtar bir kavram olan “önce cilt bakımı, makyaj ikinci” felsefesinden etkilenen gruplarda, cilt bakımına fazilet (veya gösteriş) atmakta bu kadar hızlı olmamızın anlaşılabilir olduğunu düşünüyorum.

İşlerin oldukça hızlı bir şekilde bilinçaltı önyargıya dönüşmesi şaşırtıcı değil – kozmetikler oldukça doğal olarak kibirle bağlantılıdır ve bu çekicilik, değer ve erdem etrafındaki toplumsal yapılara yakalanır.

Bazen cilt bakımı sadece cilt bakımıdır ve bununla birlikte tüm bagaja ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum.

Bu rutinlerin hiçbiri bir erdem veya kibir ölçüsü değildir. Onlar sadece cilt bakımı.

Bu güne kadar, Kleopatra’nın efsanevi makyajın zirvesi olduğu varsayılan kozmetik aşırılıklarının hikayelerini tekrarlıyoruz, hatta arabalarımıza eşek sütü ve bal esanslı kağıt maskeler eklerken bile, çünkü hey, eğer eşek sütü ve bal onun favorisi olsaydı, buna değerdi. kontrol etmek? Her zaman kullanıcının erdemliliği ile ilgili çağrışımlara sahip olan makyajın karşıtı olarak, cilt bakımı, en temel hijyen ile en pahalı zevkler arasında geniş bir yelpazeye düşer ve her zaman herkes için tatlı bir nokta olmasını sağlar.

Bu yazıda:

  • Önce cilt bakımı, sonra makyaj: Batı makyajında ​​K-Güzellik etkisi
  • 10+ adımlı rutin efsane – önemli değil, bırakın gitsin
  • Öz bakım, tedavi seçimi ve dikkatli harcama

Karmaşık cilt bakım rutinleri daha yaygın hale geldikçe, bir zamanlar gerekli bir angarya olan şey, kozmetik kuzeni ile aynı rezilliği elde etti, boşuna aşırılık ve erdemli minimalizmin tepkisi sadece makyajın ötesinde ortaya çıktı.

Önce cilt bakımı, sonra makyaj: Batı makyajında ​​K-Güzellik etkisi

Hallyu dalgası sonrası etkisi, batı cilt bakımı, temel hijyenden/göze batan cilt sorunlarınız (sivilce veya yaşlanma) varsa yaptığınız bir şeyden bir sosyalleşme biçimine dönüşüyor (maske özçekimleri ve hashtag etkinlikleri) ve eğlence (cilt bakımı) ve ilgileneceğinizi hiç düşünmediğiniz şeyleri öğrenmek. Kesinlikle böyle olacağını hiç düşünmemiştim. kimyadan büyülenmiş! Konu makyaj, saç ve tırnak olduğunda batıda güzellik ürünlerine olan toplu ilginin oldukça sağlam olduğunu hissediyorum, ancak cilt bakımı karşılaştırmalı olarak kozmetikle ilgili ana akım tartışmalardan yoksun. Hakkında son makalelerin telaşı ile “Asyalılaşma“Batılı güzellikte, bir özellik olarak güzel cildi vurgulayan makyaj görünümlerine doğru bir kayma var ve yoğun makyajlı Instagram görünümüne bir alternatif olarak zemin kazanıyor olabilir. Örneğin, Glossier ünlü olarak gördüğüm şeyi zorluyor. İronik bir şekilde, son zamanlardaki lansmanı ile K-Beauty’den ağır bir şekilde ödünç alınmış gibi görünen “Fransız havalı kız” estetiği serum serisi herhangi bir K-Beauty blogundan veya makalesinden kopyalanabilecek bir giriş ile:

Siz sadece bir “cilt tipi” değilsiniz. İhtiyaçlarınız sürekli değişiyor, bu nedenle cildin eksikliklerini gidermek ve zamanla güçlendirmek için üç süper güçlü serum oluşturduk. Kuru mu hissediyorsun? Süper Sıçrama kullanın. Stresli hissetmek? Süper Saf kullanın. Duygu… Süper Glow’u kullanın. Bunları yüzünüz için takviyeler olarak düşünün – birlikte, iyi dengelenmiş bir cilt bakımı rutininin parçasıdırlar.

Hmm, sürekli değişen ihtiyaçlar? Her gün değiştiriyor musun? Aynı ürün tipi, farklı işlevler, böylece gerektiği gibi katmanlayabilir, karıştırabilir veya atlayabilirsiniz? Farklı cilt sorunları için farklı ürünler? Denge vurgusu? Tanıdık geliyor, değil mi? Aslında, Glossier’in “önce cilt” ve “Makyaj olarak cilt bakımı” sloganları, Kore güzellik talk show Get It Beauty’nin bir bölümünden fırlamış gibi görünüyor.

Glossier’in çok adımlı bir cilt bakımı rutinine dönüşseler bile minimalist bir güzelliği pazarlamasını ironik buluyorum.


10+ adımlı rutin efsane – önemli değil, bırakın gitsin

Bu konuda hem lehte hem de aleyhte çok şey duydum. Evet, 10/15/20/adım rutini, kısmen, sepetinizin boyutunu en üst düzeye çıkarmak isteyen dükkanlar tarafından sürdürülen bir efsanedir, ancak son zamanlarda buna karşı bazı tepkiler gördüm. sanki ultra minimal bir rutine sahip olmak erdemliliğin bir işaretiymiş gibi. Bunun tam tersi de var, insanlar 15+ adımlık rutinlerinin cilt bakımındaki gelişmişliğin zirvesi olduğunu hissediyorlar veya ciltleri onsuz iyi olsa bile adımları veya ürün türlerini atladıkları için kendilerini suçlu hissediyorlar. (Bu sonuncusu bu yaz %100 bendim, 2.5 adım rutini. ve güncellenmiş bir yaz rutini gönderisi taleplerinden kaçınırken suçluluk nöbetleri.)

İlkinde, genellikle fahişeyi utandırmanın alışveriş eşdeğerinde ve K-Beauty felsefesinin aşırı büyüdüğü inancında kendini beğenmiş bir şekilde kendini gösteren yargılayıcı bir ton vardır. Bu beni rahatsız ediyor, çünkü denge, cildinizi beslemek, cildinizin ihtiyaçlarını dinlemek ve bunlara uyum sağlamak ve sivilce ve kırışıklıkların yokluğundan ziyade cildin sağlığını değerlendirmek– bu kavramlar herkes için geçerlidir. her yerden ürünlerle adım sayısı.

Bütün bir yazı, cildimin ihtiyacı olan Batı ve Asya ürünlerinin bir karışımı olan ultra minimal bir rutinle geçirdim. Asya cilt bakımı felsefelerini öğrenmeden önce bunu başarabilmemin hiçbir yolu yoktu; Aynı çok amaçlı ürünlerimi yıl boyunca kullanmaya çalışırken sıkışıp kalırdım ve yaz cildimi boğduklarında hüsrana uğrardım.

İşte yukarıda bahsedilen bir örnek 2.5 adım rutini temizleyici, nemlendirici BHA ve aralıklı kağıt maske ile, 10+ adımlı bir rutine karşı “çünkü yüzüm bando kampındaki gençlerden daha susamıştı” örneği:

Minimal ve maksimize edilmiş Kore cilt bakım rutinleri örneği
Büyük boy için tıklayın

sol tarafta bende var 2.5 adım rutin: temizleyicinazik, nemlendirici BHA eksfoliyanve bir yaprak maskesi Yaz sıcağında yüzümü serinletmek için buzdolabında soğuttuğum durumlar için.

Sağda bende bir 10+ adım rutini: 1 inci ve 2. temizleyici çift ​​temizlik için, bir pH ayarlama temizleme toneria BHA eksfoliyan (normalde güçlendirici toneri burada resmedilen Paula’s Choice değil, Cosrx BHA ile kullanırdım, ancak soldaki Cosrx’i zaten kullanmıştım!) AHA için leke tedavisia BHA vücut spreyia nemlendirici tonera ilk özçift yumruklu yaprak maskeleria seruma krema dudak kremia güneş kremive bir uyku paketi,

Bu rutinlerin hiçbiri diğerinden ‘üstün’ değil, ikisi de tam olarak olması gerekeni yapıyor: o sırada cildimin ihtiyaçlarını karşılıyor.

BT dır-dir Temel kavramları kucaklarken XYZ numaralı bir rutinin yapaylığını reddetmek mümkündür. Evet, bu bir efsane ve biliyor musun? 13 adımlık rutininiz size keyif veriyorsa, yapmaya devam edin! İster minimum ister maksimum rutin olsun, işinize yarıyorsa, doğru adım sayısıdır.

Ayrıca, insanların çok adımlı bir rutinde hangi adımların olması gerektiği, hangi sırayla gitmeleri gerektiği vb. konularda biraz dogmatikleştiğini görüyorum, öyle ki işlerin pratikler ve rehberler için/karşı argümanlar haline geldiği noktaya. Mesele şu ki, bu rehberlerin ve en iyi uygulamaların çoğu, muhtemelen birkaç kez, insanların nihayetinde yapması gerektiğini söyleyecektir. onlar için doğru olanı yap. onlar kılavuzlar, değil oyulmuş taş kuralları. Kağıt maskelerinizin önüne kremler koymak, tonerleri atlamak ve asitlerinizi tersine çevirmek sizin için daha iyi çalışıyorsa, o zaman yapın!


Öz bakım, tedavi seçimi ve dikkatli harcama

Zor bir denge olabilir. Aldatmaya kapılmak çok kolay ve son zamanlarda okudum bir makale üzerinde “dikkat yanlılığıKişi bir öğeye (ya da hobiye) dikkatini ne kadar fazla odaklarsa, o öğenin yaşamı üzerinde muazzam olumlu bir etkisi olacağı konusunda daha fazla yanılgıya düşer. üzerinde durursa, o kadar olumlu pekiştirme alır ve olumsuz özellikler atılır.

Bir yandan, cilt mücadelelerinin duygusal olarak yüklü baskısının, çok adımlı rutinlerde olacak şekilde tasarlanmış sonsuz cazip ürün akışıyla birleştiğinde, aşırı tüketim için mükemmel bir fırtına yarattığını düşünüyorum. Pervasız harcamalar, alışveriş bağımlılıkları, istifleme– Bunların hepsini uluslararası K-Beauty topluluğunda çalışırken gördüm. Öte yandan, bittiğinde öz bakıma yatırım yapmayı da gördüm. Düşünceli bir şekildemuazzam olabilir kişinin ruh sağlığına olumlu etkisi.

Ayrıca dikkat yanlılığı ile ilgili makalenin bu tür bir hobi hakkında yapılması gereken bir noktayı gözden kaçırdığını düşünüyorum; evet, görünüşte tüketilebilir şeylerle ilgili, ama kesinlikle inanıyorum ki “yolculuk varılacak yerden daha önemlidir” K-Güzelliğe gelince. Herkesin araştırmaya ve öğrenmeye benim kadar çok zaman ayırmadığını biliyorum ama K-Beauty’nin çekici yanı, karmaşıklık kapasitesi ve haftalarca sizi her gece oyalayan uzun öğrenme eğrisidir. hiçbir şey satın almadan. Kendinizi çok fazla alışveriş sepetini doldurma ve kontrol etme cüzdan tuzağına düşüyorsanız, dikkatli alışveriş ve sorumlu taşıma ile ilgili bazı kaynaklara bir göz atın, örneğin: adoredee’nin Güzellik Nasıl Sorumlu Bir Şekilde Çekilir.

Son olarak, çok fazla perakende terapisine olanak tanıyan iki ucu keskin “seçici tedavi et” kılıcı var. sahip buluyorum zulamı izlemek için elektronik tablo Daha sonra pişman olacağım alışverişlerden kaçınmama yardımcı oluyor ve 1. Ödeyebileceğim 2. Gerçekten kullandığım ve 3. Gerçekten ilgimi çeken şeyleri satın aldığım için suçluluk duymama yardımcı oluyor. Bütçemin altında mı? Bu ürün türü için rutinimde bir boşluk/boşluk var mı? Üzerime başka bir şey çarpacak kadar hoşuma gidiyor mu? test programı? Bir şeyin üzerinde uzun süre durmanın olumsuz olduğu konusunda yazarla burada aynı fikirde olmadığım yer var: ikamet etmek, onu elde etmek kadar sürecin bir parçasıdır. ben istek incelemeleri okumak ve malzemelerin faydalarını araştırmak için saatler harcamak. Bu temyizin bir parçası. Tüm cilt sorunlarımı çözmemesi önemli mi? Dürüst olmak gerekirse, hayır, çünkü cilt bakımının sınırlarının da çok farkındayım– aramamın iyi bir nedeni var. rutinimin işgücünü harekete geçirir.

Alışverişlerinizde denge sağlayabileceğinizi düşünüyorum, ve Cildinizde, biraz dikkat alıştırması yapmak için duraklarsanız.

Adım sayısı ne olursa olsun cilt bakımı rutininizde dengeli bir yere geldiniz mi? Rutininizi en aza indirmek veya en üst düzeye çıkarmak için baskı hissediyor musunuz? bana vur Facebook veya heyecan ve bana haber ver!

Benimle genel olarak paylaşmak istediğiniz bir şey var mı? Bir fotoğraf çekin ve beni şu adreste Instagram’da etiketleyin:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu